Stršljen
Rasprostranjenost stršljena
Takozvani European hornet, latinski Vespa crabro živi na području Srednje Europe i Sjeverne Amerike.
Opis
Žuto-crni kukac vrlo sličan osi, ali mnogo veći i opasniji. Gnijezda obično grade na zaštićenim mjestima, pod krovovima, na tavanima, u šupama, šupljem drveću, vrbicima, drvarnicama ili sličnim zapuštenim staništima. Stršljen nikada ne napada bez povoda. Napada ljude ako se osjeti ugrožen, a u slučaju ugroženosti kolonije (gnijezda) kreće u obranu gnijezda i tada može doći do uboda desetina stršljenova, što najčešće završava fatalno.
Stršljen, preuzeto s http://www.wildaboutbritain.co.uk
Ubod stršljena
Stršljen ispušta veliku količinu otrova koji izaziva osjećaj pečenja. Pored toga, stršljenov žalac je deblji i duži od pčelinjeg ili osinjeg pa prodire dublje ispod kože, što rezultira osjećajem većeg bola. Većina smrtnih slučajeva nije uzrokovana samom toksičnošću otrova nego se uglavnom radi o burnim alergijskim reakcijama organizma poput ubrzanog pulsa, mučnina i povraćanja, pada krvnog tlaka, stezanja u prsima ili oteklina.
Općenito, ubod jednoga stršljena za prosječnog čovjeka nije smrtonosan, ali su alergičari i osobe slabijeg zdravlja u velikoj opasnosti. Pogotovo kod uboda u području usta i grla treba se najhitnije obratiti liječniku zbog opasnosti od naticanja i gušenja. Ukoliko se odmah ne reagira ishod može biti fatalan. Isto vrijedi i za kućne ljubimce – za većinu će zdravih životinja ubod biti samo bolan, ali stariji, osjetljiviji i alergični ljubimci mogli bi biti u velikoj opasnosti.
Prva pomoć
Antihistaminici i kortikosteroidi ublažit će alergijsku reakciju, ako se pojavi, te vam dati dragocjeno vrijeme za odlazak liječniku.